Co vás zajímá?

Zima se blíží, víte jak správně zimovat rostliny?

Na zimování musíte rostliny řádně připravit, aby přečkaly úspěšně zimu a nepoškodili je choroby či škůdci. Jde především o rostliny, kterým jsme přes léto dopřály letnění a na podzim je přesunuly zpět do bytu, sklepa nebo jiných vhodných prostor.

S nástupem chladnějšího počasí, v průběhu podzimu, se však za námi do bytu stěhují i nepříjemní návštěvníci, kteří se začínají objevovat na pokojových rostlinách. Z ničeho nic se objevují mšice, svilušky, třásněnky aj. Noční můrou jsou však puklice a červci, velice úporní škůdci. Boj s nimi není lehkou záležitostí. Každou rostlinu proto pečlivě zkontrolujte, předejdete tak zamoření celého bytu škůdci.

Škůdců se lze zbavit vhodnými insekticidy. Nejjednodušší a nejvíce účinné je aplikovat k rostlinám insekticidní tyčinky. Rostliny přijímají ochranné látky obsažené v tyčinkách. Po dobu tří měsíců je takto ošetřená rostlina chráněna proti všem škůdcům. Tyčinky jednoduše zapíchnete do substrátu ke kořenům rostlin, rostliny dostatečně zalijte a nechte působit. Výhodné je i to, že tyčinky obsahují hnojivo, které napomáhá rychlému příjmu účinné látky do rostliny a dostatečně vyživuje rostlinu po celou dobu působení.

Když se škůdců zbavíte, zkontrolujte povrch zeminy a nádobu, v níž je rostlina umístěna. Nádobu případně vydezinfikujte a substrát vyměňte. Odstraňte také poškozené listy, odumřelé větvičky, případně odkvetlé květy.

Během zimního období, v době vegetačního klidu, je důležité omezení zálivky. Potřeba vody v tomto období je mnohem menší, než v období růstu. Všeobecným pravidlem je, že hrnkové rostliny se zalévají, pokud to potřebují. Příliš málo vody může rostlinu poškodit stejně tak, jako hodně vody (závažnější následky má však většinou nadměrné zavlažování). Zeminu nechte před dalším zavlažením nejdříve vyschnout.

Nezapomeňte, u některých rostlin v zimním období platí, že čím méně se o ně budeme starat, tím lépe se jim bude dařit.

Tag: Zahrada
Podobné články

Menu

Menu