Co vás zajímá?

Zaštipování rajčat

Odstraňování vedlejších výhonů neboli zaštipování rajčat je velmi důležitou aktivitou pro každého pěstitele. Díky zaštipování rostlina přenáší svou veškerou energii do zbývajících plodů, které budou větší, chutnější a hlavně stihnout dozrát. Navíc se touto akvitivou předchází vzniku plísní a chorob.

Zaštipování se provádí u tyčkových rajčat, u keříčkových a divokých je košatý vzhled žádoucí. Růst vedlejších výhonů ubírá rostlině sílu a zbytečně ji to zatěžuje, zpravidla na nich ani netvoří květy. Zbylá rajčata tedy nestíhají často do prvních mrazíků ani dozrát a na rostlinách zůstávají trsy zelených plodů.

Se zaštipováním začněte tehdy, kdy rostliny dosahují výšky přes 20 cm. Odstraňují se všechny postranní výhony, které nevedou na hlavní výhon. Vedlejší výhony raší v užlabí listů (mezi listem a stonkem). S odstraňováním si můžete pomoci prsty či použít nehty. Nikdy byste neměli používat nůž či nůžky, hrozí větší riziko, že se na rostlinu těmito nástroji přenese choroba. Vrchol rajčat se zaštipuje obvykle v průběhu srpna, kdy jsou na rostlině 6–7 vijanů.

Pokud nastanou první mrazíky a vy stále budete mít rostliny obsypané zelenými rajčaty, máte dvě možnosti. Jestliže nejsou rostliny ještě poškozeny, přikryjte je netkanou textílii. V opačném případě očistěte z rostlin veškerá rajčata, nejlépe se stopkou. Díky tomu se rajčata nebudou brzo kazit. Nasbíraná rajčata vložte v jedné vrstvě do dřevěné či papírové krabice, přiklopte ji a uložte na místo, kde bude stálá pokojová teplota. Důležité je rajčata pravidelně kontrolovat, aby některá nezačala uhnívat a tím nakazila i ostatní zdravá rajčata. Tip pro vás, pokud do krabice přidáte jablko, pomůžete tím lépe plodům dozrát.

Pamatujte, že zdravé listy se nikdy neodstraňují, pouze ty nemocné, zažloutlé nebo zasychající. Zdravé listy totiž rostlinu zásobují energií a vyživují jednotlivé plody a chrání je před sluncem, deštěm a případným popraskáním.

Tag: Zahrada
Podobné články

Menu

Menu