Co vás zajímá?

Založili jste kompost a nedaří se vám docílit kýženého výsledku?

Správně založený kompost nezapáchá, nemusíte se o něj téměř starat a nemusí ani hyzdit zahradu. Po nějakém čase získáte kvalitní hnojivo s minimální námahou, jako bonus ušetříte za odvoz odpadu a za nákup zeminy. Co však dělat, pokud se objeví nějaký problém?

Jestliže kompost hnije

Začne-li kompost hnít, zaručeně to poznáte „po čichu“, začne se totiž měnit v blátivou a zapáchající hmotu, která má do kvalitního hnojiva daleko. Hnojivo vzniká tlením, během kterého se uvolňuje oxid uhličitý, při hnití naopak vzniká nežádoucí metan. Jak se to stane? Kompost je na nevhodném místě a zatéká do něj, přidali jste najednou velké množství vlhkého materiálu. Co s tím udělat? Zamezte přístupu vody (na čas můžete kompost „zastřešit“), kompost přeházejte, tím ho provzdušníte, přidejte slámu, suchou zeminu, piliny, dřevo, kůru nebo větvičky, abyste opět vyrovnali poměry uhlíku a dusíku.

Jestliže je kompost suchý

Tento problém hrozí zejména v letních měsících, kdy venku panují vysoké teploty. Když začne kompost vysychat, utlumí se rozkladné procesy materiálu a na kompostu se objeví našedlý povlak s houbovitým zápachem. Co v takovém případě dělat? Kompost by měl být umístěn na stanovišti, kde na něj nebude většinu dne pražit slunce. Kompost promíchejte s čerstvým vlhkým materiálem, přeházejte a v období sucha zalévejte vodou.

Zrání kompostu lze kromě překopávání urychlit pomocí urychlovače nebo aktivátoru kompostu. Urychlovač zrání slouží zejména tehdy, kdy kompost stojí na správném místě, pravidelně ho krmíte, staráte se o něj, ale on se ne a ne chytit. Aktivátor zrychlí kompostovací proces, pomůže s překyselením, poradí si i s nedostatkem dusíku a fosforu.

A co do kompostu dávat, abyste měli za čas hnojivo, jak se patří? Zbytky ovoce a zeleniny z kuchyně, se slupkami z citrusových plodů však opatrně (většinou jsou napuštěny chemií, aby plody přežily dalekou cestu), odkvetlé květiny a zbytky zeleniny ze zahrady nenapadené škůdci nebo chorobami, tráva, listí a drobné větve (nastřiháme je na cca 10 cm kousky), štěpka, piliny, hobliny, kůra, popel z dřeva, čajové sáčky, káva, papír – pouze dobře rozložitelný, např. karton – letáky určitě ne!, trus drobných hospodářských zvířat (např.: slepičince).

Podobné články

Menu

Menu