U pergoly nemusíte pěstovat jen okrasné keře - 1. část
Růže, vistárii nebo přísavník pěstuje téměř každý. Chcete-li zkusit něco jiného a mít z rostlin i užitek, dá se u pergol a různých treláží pěstovat mnoho pnoucích zeleninových či ovocných druhů.
Actinidia (Kiwi)
V našich podmínkách jsou pro pěstování vhodnější drobnoplodé druhy. I když se to může zdát některým zahrádkářům nemožné, vypěstovat si vlastní „kiwi“ není nic těžkého. Drobnoplodé odrůdy jsou mrazuvzdorné do -25 až -30 °C. Jsou na pěstování nenáročné, mívají velkou a pravidelnou úrodu a často vyšší obsah vitaminu C než velkoplodé odrůdy.
Na půdy tyto rostliny náročné nejsou, vyhovují jim výživné půdy s dostatkem humusu. Závlahu potřebují hlavně mladé rostliny, případně je zalévejte pokud je sucho v období kvetení a dozrávání plodů. Má podobný vzrůst a plodnost jako vinná réva, stejně tak plodí na jednoletých výhonech rostoucích z dvouletého dřeva. Jediný rozdíl je, že „kiwi“ má ovíjivý typ růstu stonků a réva má úponky. Na výběr je mnoho odrůd – např. Ananasnaja, Geneva, Ambrosia atd.
Lagenarie
Též se jí říká indická okurka. Se řadí do čeledi tykvovitých. Jedná se o jednoletou rostlinu, která dorůstá výšky kolem 10 m. Semena klíčí velmi dlouho. Předpěstované sazeničky se vysévají ven až na konci května, protože jsou citlivé na mráz. Rostliny potřebují slunečné stanoviště a humózní, dobře propustnou zeminu. Pokud rostlina roste příliš rychle a vyhání do výšky, výhony zkraťe.
Mladé plody je možné konzumovat konzumovat, obsahují velmi málo kalorií, mají jemnou, neutrální chuť a svým vzhledem jsou podobné okurkám. Starší, plně vyzrálé plody slouží zejména jako dekorace. V zemích odkud pochází se plody suší a vyrábí se z nich hudební nástroje a také nádoby.
Lufa
Jedná se také o jednoletou rostlinu, která rychle vytváří několik metrů dlouhé výhony, pokud jí poskytnete vhodné podmínky. Vzhledem ke svému původu z tropických oblastí je velmi teplomilná. Vhodné je rostlinu pěstovat ve sklenících či fóliovnících, ale v teplejších oblastech bude růst a plodit i venku. Vybírejte chráněné stanovišti s jižní orientací nebo v prostorné hluboké nádoby na jižně orientované terase. Semena klíčí velmi pomalu, stejně tak rostou zpočátku i rostliny. Ven je vysazujte až v květnu po ledových mužích. Při růstu potřebují oporu, hodně slunce, tepla a také vydatnou zálivku s pravidelným přihnojováním.
Mladé plody jsou jedlé, bohaté na vitaminy a minerály, obsahují i oleje a bílkoviny. Ze zralých plodů, musí být lehké, suché a na konci se otvírat víčko, z něhož vypadávají semena, můžete vyrobit žínku na mytí.