Srpen v zahradě - zahradnická sezóna ještě nekončí!
V srpnu se sklízí plody svého snažení. Je čas řezu ovocných stromů, péči věnujte živým plotům, rajčatům, paprikám i květinám, aby déle kvetly a udělaly ještě spoustu parády. Nyní toho můžete udělat i hodně pro to, aby sklizeň byla v příštím roce ještě lepší, než ta letošní a zahrada vypadala lépe.
Trávník
Už nyní byste ale měli trávník začít připravovat na zimu, ačkoliv se zima zdá být ještě daleko. S hnojením pomalu přestávejte v půlce měsíce. Další dávky dusíku by zhoršily podmínky pro přezimování trav. Po skončení teplého a suchého počasí založte případně nový.
Okrasná zahrada
U květin odstraňujte odkvetlá květenství, prodloužíte tím dobu kvetení. Dostatečně zalévejte a hnojte rostliny v nádobách. Vysoké podzimní květiny, jako jsou jiřiny, hvězdnice a další, připevněte k opoře, aby je nepoškodil vítr. Po odkvětu můžete dělit a přesazovat trvalky. Letníte-li pokojové rostliny, na konci měsíce je již musíte chránit před nízkými teplotami.
Výsevy zeleniny
Sezóna zeleniny ještě nekončí, i když se to tak může zdát. Stále můžete vysévat salát, kozlíček polníček, ředkve, ředkvičky, ozimou cibuli a kapustu pro sklizeň v příštím roce. Pro podzimní sklizeň můžtme ještě vysít špenát. Má rád kyprou půdu. V čerstvých lístcích je vysoký obsah kyseliny listové, řada vitaminů a minerálů.
Papriky, rajčata, okurky
V srpnu již seřízněte vrcholky rajčat, které často stále ještě nakvétají, abyste podpořili dozrávání plodů. Pravděpodobně se nevyhnete ošetření rostlin proti plísním a houbovým chorobám (suché hnilobě paprik, plísni okurkové, plísni bramborové u rajčat).
Ostatní práce v zeleninové zahradě
Kromě pravidelné zálivky můžete přihnojit pozdní košťálovou zeleninu. Růst růžičkové kapusty podpoříte seříznutím vrcholu, vytvoří se nové růžičky. Mrkev a pór přikryjte netkanou textilií, abyste je ochránili před nálety škůdců. Rostliny chraňte proti plžům. Seřízněte bylinky (tymián, šalvěj, levanduli a další), aby nám znovu obrazily.
Výsadba cibulovin
V obchodech se již začínají objevovat cibuloviny pro podzimní výsadbu. Vysazují se tulipány, sněženky, bledule, šafrány, ocúny, bramboříky a další. Sází se jako obruby záhonů, krásně vypadají ve skupinkách, ale i v trávníku, který oživí. Do trávníků sázejte jen časně kvetoucí druhy, aby stihly do první seče trávy zatáhnout. Pozor! Některé cibuloviny jsou prudce jedovaté a nepatří do zahrady s malými dětmi.
Zelené hnojení
Aby nezůstaly záhony prázdné, můžete vysít "zelené hnojení". Je kvalitní náhradou za hnůj, který každý k dispozici nemá. Jako zelené hnojení dobře poslouží směs hrachu, ovsa a pelušky, či bob nebo svazenka, řepka i hořčice. Těsně po rozkvětu rostliny posečte a zapravte do půdy.
Škůdci
Suché srpnové počasí svědčí savým škůdcům – sviluškám, molicím apod. Pokud na rostlinách objevíte drobné pavučinky, nebo drobné bílé mušky vylétávající z rostlin, pokud se okolo nich mihnete, je nejvyšší čas zakročit. Kromě chemických insekticidů lze použít biologické přípravky na bázi lecitinu a řepkového oleje. Po sklizni jablek a slivoní můžete provést postřik proti obaleči jablečnému, pokud již letos ohrožoval vaši úrodu.