Co vás zajímá?

Sázíme a pěstujeme - Medvědí česnek

Medvědí česnek je nejen léčivou bylinkou, ale i okrasnou rostlinou, která se přirozeně vyskytuje na vlhkých loukách, ve smíšených lesích, hájích i podél vodních toků. Rostlinu lze pěstovat nejen na venkovním záhoně, ale i v pěstební nádobě na balkóně či terase.

Jedná se o vytrvalou rostlinu, která dosahuje výšky 10–40 cm. Přízemní řapíkaté listy jsou úzké, eliptické až vejčité. Drobné květy mají bílou barvu a jsou bez pacibulek.

Pěstování

Medvědí česnek lze vypěstovat ze semen nebo z cibulek.

Ze semen probíhá výsev na podzim do hloubky 0,5–1 cm a sponu 30 x 20 cm. Pokud chcete semena vysévat v jinou dobu, je nutné provést studenou stratifikaci po dobu 1 měsíce. Doba klíčení je přibližně 4 týdny při teplotě ideálně 12 °C. Klíčení je však nepravidelné a může trvat i déle. Stanoviště volte polostinné či stinné s lehkou, dobře propustnou a vápenitou půdou.

Pěstování medvědího česneku z cibulek probíhá od září do října nebo od března do dubna do hloubky 8–15 cm v závislosti na velikosti cibulky. Cibulky se sází do vzdálenosti 40–50 cm od sebe na slunečné stanoviště. Půda by měla být lehká, propustná, spíše suchá a vápenitá. Jedná se o mrazuvzdornou rostlinu, proto je možné cibulky přes zimu ponechat v půdě. Doporučuje se však po několika letech rostliny vyjmout a rozsadit.

V obou případech nezapomínejte na dostatečně zalévání, protože rostlina má ráda vlhko.

Při jarním sběru ve volné přírodě si můžete lehce splést medvědí česnek s jedovatými listy konvalinky vonné. Pokud listy medvědího česneku rozemnete, cítíte charakteristickou vůni po česneku.

Menu

Menu