Co vás zajímá?

Rýmovník - Přírodní pomocník při nachlazení

Rýmovník, známý také jako mexický či řecký eukalyptus, kubálnské oregáno, španělský tymián, indický brutnák nebo molice, je oblíbenou pokojovou rostlinou původem z Austrálie, kde se vyskytuje ve formě keřů. Tato rostlina je ceněná zejména v období respiračních onemocnění díky svým léčivým vlastnostem.

Listy jsou silné, dužnaté a pokryté hustým, jemným stříbrným ochmýřením. Snadno se lámou a uvolňuje se z nich charakteristická a silná vůně, která připomíná kombinaci máty, meduňky, kafru a eukalyptu.

Rýmovník je nenáročný na pěstování, miluje světlo a teplo. Ovšem průvan a pokles teploty pod 12 °C mu nesvědčí. Rýmovníku prospívá suchý, horký vzduch, takže ho můžete pěstovat i na parapetu nad radiátorem. V létě můžete rostlinu umístit ven. Zálivku provádějte až tehdy, když je zemina opravdu suchá. Doporučuje se rovněž roční jarní přesazování. Pokud budete rýmovník pravidelně zaštipovat, ochotně se vám rozkošatí.

Podle studií z roku 2016 má rýmovník řadu pozitivních účinků na zdraví, jako jsou antioxidační, protizánětlivéantimikrobiální a protinádorové účinky. Obsahuje také bohaté látky jako vonné silice, omega-6 mastné kyseliny a vitamíny A a C. Nejčastěji se používá proti rýmě, kašli, bolesti v krku a nachlazení. Stačí pouze lístky promnout mezi prsty a inhalovat. Voní poměrně dlouho a hned nezvadne. Rostlina však najde své využití i v kuchyni. Hodí se na ryby a skopové maso.

Tip

Rýmovníkový sirup

Je potřeba 35 lístků rýmovníku, 1 pomeranč a citrón či limetku, 1 l vody a 1 kg cukru. Pro chuť lze přidat do sirupu i čerstvý zázvor.

Citrusy oloupejte a nakrájejte na plátky. Vložte je společně s lístky rýmovníku do misky a zalijte vroucí vodou. Lístky je nutné stlačit pod hladinu. Pomoci si můžete třeba talířem. Poté nechte louhovat přibližně 1 až 2 dny.

Nálev poté sceďte do hrnce. Přidejte cukr a na mírném plameni vařte do té doby, než se svaří do hustého sirupu. Do připravených čistých sklenic slijte připravený sirup, zavíčkujte, otočte dnem vzhůru na 5 minut a poté otočte zpět. Po vychladnutí uchovávejte sirup v chladu.

Sirup můžete konzumovat jen tak po lžičkách podobně jako jiné sirupy nebo ho použít jako běžné sladidlo. Ochutit s ním můžete snídaňové kaše, lívance, jogurt nebo i čaj.

Čaj

Čerstvé listy omyjte a zalijte vroucí vodou. Nechte několik minut louhovat. Čaj můžete dochutit medem

Podobné články

Menu

Menu