Pestrobarevné hyacinty a jejich rozmnožování
Omamná a orientální vůně hyacintů ohromí každého. Tato rostlina kvete po dlouho dobu a hodí se jak na záhon, tak i k rychlení v nádobách. Z jedné cibulky si můžete namnožíte i několik rostlin. V Evropě je hyacint východní (Hyacinthus orientalis) obdivován již od 17. století, kdy byl poprvé dovezen z Asie a velké oblibě se těší dodnes, kdy je vyšlechtěn do ještě pestřejší palety barev.
Rozmnožovat hyacinty právě s pomocí cibule je mnohem snadnější, nežli by tomu bylo ze semen, šlechtěné druhy by navíc mohly ztratit své vlastnosti.
Přirozeně se hyacint rozmnožuje tvorbou malých postranních cibulek, většinou je ale tvoří velmi pomalu, spíše však vůbec. S pomocí malého triku a trochy trpělivosti můžete z jedné cibule vypěstovat několik nových hyacintů.
Jak rozmnožit hyacint?
Cibuli hyacintu očistěte od substrátu a odstraňte z ní suché vrstvy slupek.
Do spodní, rozšířené části cibule (podpučí) udělejte dva zářezy. První řez udělejte kolmo na druhý tak, aby vzniknul kříž. Zářezy by měly sahat až do třetiny cibule (tam, kde je cibule nejširší). Je-li cibule velká a dobře vyvinutá, můžete ji naříznout i na třikrát.
Řezné plochy poprašte rozdrceným dřevěným uhlím.
Naříznutou cibuli hyacintu zasaďte do květináče s navlhčeným substrátem obráceně, než je běžné (podpučím s naříznutým křížem nahoru). Naříznutou část nechte vyčnívat nad substrát.
Květináč nechte v domě na teplém místě, dokud se nevytvoří malé cibulky. Udržujte vysokou vzdušnou vlhkost, např. pomocí plastového, perforovaného krytu.
Malé cibulky budou zralé až v létě, když zaschnou listy kolem mateřské cibule, pak je odeberte, uchovejte na suchém místě při teplotě kolem 15 °C v bedničce s rašelinou a na podzim je můžete poté vysadit.
Takto připravené cibulky budou kvést za dva až tři roky od výsadby, kdy dostatečně dorostou a zesílí.