Co vás zajímá?

Pěstování kaktusů ze semen (1/2)

Pěstování kaktusů ze semen je levným způsobem jak si rozšířit sbírku těchto oblíbených rostlin. Kaktusy jsou většinou pěstitelsky nenáročné, přitom však v bytech působí velice exotickým dojmem.

Různorodé tvary a růstové charakteristiky kaktusů a ostatních sukulentních rostlin můžete využít pro vytvoření mnoha působivých výsadeb. Jejich tvary sahají od souměrných růžic rodu Echeveria až po podsaditý kulovitý Echinokaktus, žebrovité sloupy Ferokaktusu a velké rozvětvené svícny některých pouštních kaktusů. Jsou mezi nimi druhy, které kvetou krátce a nesou velké zářivě zbarvené květy i druhy vytvářející bohatství nádherných květů a kvetoucí dlouhou dobu.

Jedním z tvarově velice zajímavých druhů je Echinokaktus Grusonův neboli zlatá koule. Tento kaktus zlatou kouli opravdu připomíná, neboť má kulovitý tvar rozdělený podélnými žebry a v době květu rozkvétá velkým počtem žlutých květů. V Mexiku, odkud tento druh pochází, dorůstá až do 1,5 m výšky. U nás doma takových rozměrů sice nedorůstá, ale zvláště starší exempláře svou velikostí i tak budí obdiv. Semena kaktusu zlaté koule se vysévají pouze na povrch výsevního substrátu pro kaktusy a sukulenty. Optimální teplota, ve které byste měli výsev ponechat, je asi 20 °C. Nádobu s výsevem zakryjte sklem nebo např. igelitovým sáčkem a umístěte na světlé místo mimo dosah přímého slunce. Pěstuje se běžně při pokojové teplotě, ale na zimu byste ho měli umísti do chladnější místnosti s teplotou okolo 10 °C.

Přesazujte ho jednou za dva roky, pokud je mladý, starší rostliny přesazujte v delších obdobích. NEjlépe vybírejte hliněné květináče naplněné substrátem pro kaktusy nebo si připravte vlastní substrát smícháním písku a rašeliny a několik let staré prosáté kompostové zeminy. Hnojte výhradně hnojivem pro kaktusy – v období vegetační sezony cca jednou za měsíc.

Dalším druhem kaktusu, jehož pěstování ze semen není obtížné, je Ferokaktus. Tento kaktus má v mládí kulovitý tvar, který však přechází později ve tvar sloupovitý. Stejně jako Echinokaktus Grusonův pochází z Mexika a jihu Spojených státu a i on je pokryt trny. Ty mohou být barvy od žluté přes různé odstíny oranžové až po červenou. V místech přirozeného výskytu může tento druh dorůstat až 4 m výšky. Semena vysévejte nejlépe v období konce března a začátku dubna do výsevního substrátu pro kaktusy a sukulenty. Substrátem naplňte mělké misky a semena do něj jemně zatlačte. Výsev udržujte při teplotě mezi 15 až 20 °C a vlhký – za tím účelem ho přikryjte sklem. Vyrostlé semenáčky následně jednotlivě přesaďte do hliněných květináčů.

Mladé rostliny přesazujte opět jednou za rok nebo dva, starší exempláře méně často. Abyste se nezranili o jeho ostré ostny, je vhodné se na přesazování Ferokaktusů vybavit ochrannými rukavicemi. Ačkoliv je tento druh světlomilný, za velmi teplých dnů v létě, potřebuje přistínit. Suchý vzduch mu nevadí a přes léto ho můžete umístit na venkovní stanoviště. Zálivka by v období vegetační sezony měla být přiměřená, v zimě zalévejte mírně až když je substrát téměř úplně vyschlý. Ferokaktus byste ideálně měli přezimovávat při teplotě 8 až 10 °C.

Podobné články

Menu

Menu