Co vás zajímá?

Nezaměňujte hvězdník a amarylis, není to totéž - 2. část

V první části našeho článku jste se dozvěděli, že hvězdník (Hippeastrum) je často mylně nazýván amarylis, protože se řadí do skupiny Amaryllidaceae. Jedná se však o dva různé druhy, které se díky podobnosti svých květů zaměňují.

Hvězdník má svůj původ v Jižní Americe, z oblasti Mexiko, Peru a Brazílie. Má speciální požadavky na půdu, stanoviště i na způsob pěstování. Jeho mohutné květy rostou na dlouhých stoncích po dvou až pěti a nejčastěji jsou v barvě bílé, červené, růžové nebo oranžové, mnohé jsou však i dvoubarevné.

Amarylis, často nazýván amarylka, pochází z jižní Afriky. Amarylis má oproti hvězdníku menší škálu barevnosti květů – od bílé po různé odstíny růžové, některé kultivary mohou být i žíhané. Trubky květů jsou užší a cípatější. Rostlina kvete pozdně letním období v neolistěném stavu, hvězdníky kvetou v zimě či v předjaří a často mají už i listy. V interiéru se příliš nepěstuje, můžeme se s ním ovšem setkat v zahradní výsadbě.

Při jeho nákupu dejte přednost velkým, pevným cibulím bez známek poškození nebo napadení patogenem. Vitální rostlinu poznáte podle malého narašeného kousku zeleného listu. Ale pozor! Jestliže je rostlina narašená moc, nekupujte ji.

Pozor však na obě rostliny, ty jsou celé a převážně cibule jedovaté!

A jak se o amarylku správně postarat?

V zemích původu je běžné období sucha, kdy je cibule zatažená a odpočívá. Pokud tedy chceme být s pěstováním úspěšní, musíme dodržovat vyzkoušený pěstební postup

Cibule se vysazují do takové hloubky, aby byly z jedné poloviny až dvou třetin nad povrchem substrátu. Ten by měl být propustný, lehký, s dostatečnou vrstvou drenáže (např. z keramzitu). Je nutné rostlině zajistit dostatek světla, jinak je pro rostliny vhodná spíše sušší půda a menší vzdušná vlhkost. Oproti tomu je velmi důležitá pravidelná zálivka.

Koncem září se amarylka ukládá k odpočinku – cibulky přemístěte do suché chladné místnosti s teplotou okolo 10 °C. V době, kdy začínají opět rašit, se vysazují do nového substrátu a pěstují se v místnosti s pokojovou teplotou. Pěstování je možné i venku na slunci, jen nesní noční teplota klesnout pod 10 °C. Rostlina se množí postranními cibulkami nebo semeny, což je však náročnější postup.

Tag: Zahrada
Podobné články

Menu

Menu