Máta má množství odrůd a kultivarů, k létu tato bylinka neodmyslitelně patří
Je oblíbenou přísadou chlazených osvěžujících nápojů – určitě jste alespoň jednou pili Mojito – čajů, žvýkaček, dezertů, zmrzlin, zeleninových i ovocných salátů a dalších pokrmů. Lehce ji vypěstujete jak na záhonu, tak i v pěstebních nádobách.
Máta (Mentha spec.) dávno zdomácněla všude v mírném podnebném pásmu, ale původem je z jižní Evropy a Středomoří. Může dorůst až 75 cm, má lesklé tmavě zelené listy, fialové stonky a květy podle druhu od bílé, světle růžové po fialovou barvu. Máta obsahuje silice, jež podmiňují její typické aroma a chuť, nejdůležitější je mentol. Charakteristickou vůni mátových lístků však spoluvytváří i mnohé další silice, máta je také bohatá tříslovinami. Každý druh máty má svoji typickou vůni, kterou se můžou značně odlišovat, a proto nemusí být vhodný pro každé uplatnění.
Máta je trvalka a snadno se pěstuje. Stanoviště jí vybereme dobře osluněné, aby se plně vyvinulo její aroma. Půda by měla být hlinitopísčitá až hlinitá, humózní, s dostatečnou zásobou vody – na rozdíl od jiných bylinek nemá ráda suchá místa. Před výsadbou dobře připravíme záhon, jelikož máta roste dlouho na jednom místě, odplevelíme a vyhnojíme dobře uleželým kompostem. Vyžaduje pravidelnou a bohatou zálivku. Květy se objevují v druhé polovině léta. Množí se podzemními výhonky, a jestliže ji nechceme nechat volně se rozrůstat, vysadíme ji raději do nádoby. Brzy z jara mátu seřízneme a odstraníme zaschlé části výhonů. Jednotlivé druhy máty se mezi sebou vzájemně snadno kříží. Listy nebo výhonky sbíráme průběžně od počátku nakvétání.
Jaké druhy můžeme pěstovat?
Svraštělé, jemně chloupkaté listy má máta vonná. Její květy jsou bledě růžové, má zvláštní pronikavou vůni máty a jablek.
Jasně zelené listy a bílé květy má máta klasnatá, voní jemně kořeněně. Kultivar máty klasnaté "Tashkent" má velké listy a temně růžové květy, intenzivně voní i chutná. Drobnější světle zelené smetanově lemované listy má máta klasnatá "Variegata", v mládí voní po tropickém ovoci.
Fialovými květy kvete máta huňatá f. psárkovitá, má měkké, plstnaté listy a po uříznutí rychle vadne.
Široké využití v kuchyni má máta peprná s výraznou mentolovou chuť. Je křížencem máty klasnaté a máty vodní, která má hodně pronikavou a ostrou chuť.
Po čokoládě s mátou voní máta peprná citrónová. Má tmavozelené, purpurové listy a je vhodná k přípravě čokoládových dezertů a zmrzlin.
Máta peprná citrónová "Basil" má kořeněnou vůni s náznakem vůně bazalky a tmavozelené listy s purpurovým nádechem. Je výtečná k přípravě zeleniny a zeleninových salátů.
Vysoký obsah mentolu má i máta rolní, s jemně ochlupenými šedozelenými listy, kvete růžově.