Letnička, dvouletka nebo trvalka - hvozdík lze pěstovat různě
Hvozdík (Dianthus barbatus) se pěstuje především k řezu, protože má velmi trvanlivé květy, které v prvních dnech ve váze i voní. Svými různobarevnými květy se hodí také do skupin letniček a mezi keře. Lidově se hvozdíku také říká slzičky Panny Marie nebo zkráceně slzičky, ale znát ho můžete také pod názvy klinček, čínský či studentský karafiát nebo třeba hvozdík vousatý. Používal se např. i v lidovém léčitelství.
Řadíme ho mezi byliny čeledi hvozdíkovité (Caryophyllaceae), někdy se používá název silenkovité (Silenaceae). V přírodě ho nejčastěji najdete na slunných sušších mezích, svazích a skalách, původní druhy kvetou nejčastěji bíle nebo růžově. Nově vyšlechtěné hybridy, ze kterých si vybere určitě každý, se však mohou chlubit širokou škálou barev a odstínů, kde nechybí lososová, purpurová, fialová a mnohé variety kombinace barev.
Budete-li pěstovat hvozdík jako jednoletku, výsev semen proveďte už počátkem března. Misku s výsevem umístěte do skleníku o teplotě kolem 18 °C. Rostliny můžete průběžně přepichovat, aby vytvořily bohatší kořenový systém a lépe se tak ujímaly při výsadbě. V polovině června je vysaďte na slunečné stanoviště, od července pokvetou. Dorůstají výšky kolem 30 cm.
Budete-li pěstovat hvozdík jako dvouletku, výsev semen proveďte v létě. Vysejte je do truhlíku nebo pařeniště začátkem června a vzešlé rostlinky přesaďte do květináčků nebo rovnou na stanoviště v průběhu července a srpna, nejlépe do sponu 30 x 30 cm. Práci si ulehčíte, pokud semena začátkem června poházíte na záhon na slunném stanovišti. Nezapracovávejte je, semena jen jemně poházejte malým množstvím výživné půdy (např. dobře uleželým kompostem). V prvním roce rostlinky vytvoří přízemní růžice listů, v druhém roce pak krásně pokvetou. Lodyhy vyšších kultivarů raději připevněte k opoře, aby je vítr nepolámal.
Pěstovat hvozdík jako trvalku je jednoduché, díky samovýsevu se hvozdíky chovají v podstatě jako trvalky. Na záhonu je můžete pěstovat skoro na věky. Ale je nutné počítat s tím, že nebudou mít třeba tak bohatá květenství, jako v případě dvouletek.
Nezapomeňte, že hvozdík má rád propustnou výživnou půdu s dostatečnou zásobou vápníku. Jde o vcelku odolnou rostlinu, u vyšších kultivarů se může občas vyskytnout padlí či plíseň šedá. Ve váze vydrží velmi dlouho, klidně i 3 týdny.