Je čas vysadit cibuloviny, které kvetou v létě
Na zahradě a v truhlících vám už určitě začínají kvést první jarní cibuloviny, které jste vysadili na podzim. Aby vám kvetla zahrada i v létě, je třeba nyní vysadit cibule a hlízy květin, které se vysazují na jaře. Výběr je široký a uspokojí i ty, kteří chtějí mít na zahradě každý rok něco nového.
Jiřinky
Další velmi oblíbenou skupinou květin jsou jiřinky. Její latinské druhové jméno, variabilis – proměnlivá, ji dobře charakterizuje. Obrovské množství odrůd se již pěstuje a stále jsou šlechtěny nové a nové. Rostliny se liší výškou, od zakrslých druhů určených na balkon, až po vzrůstné typy 150 cm vysoké, tvarem květu i barevně. Podle tvaru květu se odrůdy dělí např. na dekorační s květy až 20 cm v průměru, kaktusokvěté se špičatými květními plátky, pomponky s kulovitými květy, leknínokvěté nebo mignonky s jednoduchými květy. Až na modrou, je barevná škála kompletní, často se vyskytují i vícebarevné květy. Existuje i skupina jiřin kompaktního růstu s výškou do 20 cm, které bohatě kvetou po celé léto a konkurují tak muškátům, petuniím a dalšímu tradičnímu osazenstvu okenních truhlíků.
Hlízy vysazujte na konci dubna až začátkem května. Výjimkou jsou balkonové druhy, které můžete probudit dříve a předpěstovat je ve vytápěném skleníku nebo na parapetu okna a vysazovat v polovině května již kvetoucí. V době vegetace jsou rostliny náročné na dostatek živin, v době sucha je zavlažujte. Splníte-li tyto požadavky a nejsou-li rostliny vysazeny ve vyloženém stínu, pokvetou po celé léto i podzim. Hlízy skliďte, jakmile nadzemní části poškodí první mráz. Po oschnutí a očištění je zazimujte v bezmrazé místnosti při teplotách do 10 °C.
Lilie
Oblíbenou skupinou rostlin jsou lilie. Jejich cibule vysazujte obvykle na jaře, ale na rozdíl od mečíků či jiřin není třeba cibule na zimu vyjímat ze země. Jsou-li vysazené dostatečně hluboko (10–15 cm) ve vylepšené propustné půdě, která není přemokřována, spolehlivě přezimují a rozmnožují se přirůstáním dalších cibulí. V ideálních podmínkách se z jedné cibule v průběhu několika let stane trs s mnoha květními stvoly.
Je vyšlechtěno mnoho druhů, pěstují se však i původní botanické odrůdy – lilie zlatohlávek, lilie královská a další. Lilie můžete dělit do skupin na asijské hybridy s květy nálevkovitými nahoru otočenými a na orientální hybridy s turbanovitými květy. Méně náročné jsou asijské hybridy, orientální hybridy mají ale bezesporu nápadnější květy, kvetou později v létě, nesnáší přemokřené stanoviště a rozmnožují se pomalu. Barevná škála je od bílé, přes odstíny žluté, růžové a červené, výjimkou nejsou květy s jinak zbarveným středem nebo okraji, často jsou květy zdobeny výrazným tmavým tečkováním. Výrazné pylové čnělky jsou ozdobou exotických květů orientálních hybridů. Lilie jsou nápadnou ozdobou zahrady a hodí se výborně k řezu, většina odrůd příjemně voní.