Jaro je vhodné na založení bylinkového záhonu. Jak na to?
Teplé počasí posledních dní přeje zahradním pracím – jaro je ideální i pro výsadbu bylinek, nejen pro přímé výsevy. Přípravou vhodného stanoviště se můžete pustit do tvoření léčivé oázy, která bude svými květy vábit i hmyz.
Jak pěstovat bylinky?
Aby byly bylinky aromatické, potřebují dostatek slunce, vyberte proto místo, na které paprsky dopadají co nejdéle, pokud možno chráněné před větrem. Pomoci může nízký živý plůtek, plůtek z proutí, nebo třeba bariéra z vyšších, odolných bylinek, jako je levandule, šalvěj či šanta. Půdu vyžadují propustnou, je-li těžká, vylehčete ji pískem či drobným štěrkem. Dobře poslouží i vyvýšené záhony, spirály či vysazení bylinek do skalky. Mulčovat půdu můžete oblázky, štěrkem či kačírkem, které akumulují teplo. Bylinky jsou na péči nenáročné, nevyžadují hnojení. Dusíkaté hnojení spíše snižuje jejich voňavost, naopak jim vyhovuje přídavek vápníku, například dřevěný popel.
Rozmarýn
V našich podmínkách není rozmarýn mrazuvzdorný, pěstuje se jako nádobová rostlina, pěstování v záhonu na zahradě přináší riziko vymrznutí. Na zimu ho umístěte na světlém, bezmrazém místě. Je vyšlechtěno více odrůd. Pěstují se poléhavé druhy, které mohou splývat z nádob, či závěsných košů, nebo stromkové varianty. Před výsadbou dejte do nádoby dobrou drenáž a dokonale propustný substrát. Kompaktní keříky udržíte jen pravidelným zaštipováním.
Levandule
Pozor, ne všechny druhy jsou u nás mrazuvzdorné. Druhy a kultivary levandulí se liší zejména výškou, mohou být jen 20, ale i 60 cm vysoké. Pro udržení kompaktního vzhledu je třeba všechny odrůdy po odkvětu seřezávat – nikdy ne až na staré dřevo, které obráží špatně.
Máta
Oblíbená bylinka zejména do letních osvěžujících nápojů. Je typická svou pronikavou a osvěžující vůní. Jako jedna z mála má ráda dostatek vláhy a humózní půdu. V bylinkové spirále nebo na skalce, jí bude svědčit vlhčí místo u paty, může být i zastíněné. Pěstovat lze mnoho odrůd, např. mátu peprnou, vodní, klasnatou apod.
Šalvěj
Je vyšlechtěno mnoho kultivarů, včetně okrasných variant se žlutě žíhanými, růžově a bíle skvrnitými, či fialovými listy. Šalvěj tvoří až metr vysoké keříky se stříbrošedými, nahořklými, voňavými, léčivými listy a modrým květenstvím.
Tymián
Podobně jako levandule a šalvěj, tvoří tymián dřevnatějící keříky a má i podobné nároky na půdu a slunce, nesnáší přemokření. Jestliže jej nesklízíte postupně, je třeba výhony na jaře zkrátit, aby se nevyholovaly – nikdy však až na staré dřevo, které již neobrazí.
Meduňka
Meduňka, stejně jako máta, má také ráda dostatek vláhy, ale půda musí být zároveň propustná. Přežije však i krátkodobé sucho, poroste na slunci i ve stínu – je nenáročná. Dorůstá až 80 cm výšky, trsy lze pravidelnou sklizní (na jaře i v létě) udržet pěkně kompaktní.