Jakou zeleninu můžete vysít i v srpnu?
Sklizeň ovoce a plodové zeleniny jako např. rajčat, paprik, okurek, cuket a lilků je v plném proudu, můžete však vysít další semena pro podzimní úrodu nebo pro sklizeň časně zjara.
Zatímco cibuli pěstovanou ze sazečky nebo semen již sklízíte a připravujete k uskladnění, ozimou můžete právě teď začít vysévat, v příštím roce poskytne velmi časnou sklizeň. Už v dubnu bude možné sklízet mladé cibulky se zelenou natí, v červnu pak bude dozrávat. Vybírejte dobře, zasít je třeba skutečně ozimou odrůdu. Vysejte je do lehčí půdy, cibule by měly do zimy stihnout povyrůst. Semena se vysévají hustěji, 8 cm od sebe a do řádků vzdálených 20–30 cm. Ideální hloubka výsevu je až 2 cm. Půdu udržujte mírně vlhkou, jednocení pak můžete odložit až na jaro, některé sazeničky zimu nemusí přežít.
Pochází ze Španělska a daří se mu i nás. Shora černý, uvnitř bílý, křehký, má jemnou, nasládlou chuť, kdo? Černý kořen. Je výtečný do salátů, uvařený připomíná chřest. Má vysoký obsahu inzulinu, a tak prospívá diabetikům, je prospěšný při dně a revmatických chorobách a uplatní se při redukční dietě. Půda by měla být kyprá, propustná, bez kamenů. Stanoviště volte spíše v polostínu než ne přímém slunci. Semena se vysévají do řádků vzdálených od sebe cca 30 až 40 cm a do hloubky 3–4 cm. V prvním roce se vytváří přízemní růžice listů a štíhlé asi 30 cm dlouhé kořeny. Druhým rokem vyrůstá stonek, nesoucí voňavé žluté květy. Kořen se vyplatí sbírat až v této době, i když ochutnat ho můžete již na podzim.
Na salát není nikdy pozdě. Saláty určené k řezu listů rostou rychle. Pokud bude podzim příznivý i hlávky se stihnou zavinout, případně jim pomůže, pokud budou chráněny skleníkem, fólií nebo netkanou textilií. Semena vysévejte mělce, ideální hloubka je 0,5 až 1 cm.
Vyzkoušet můžete i kozlíček polníček, který lze sklízet až do prvních mrazíků. Semena vysejte do rýh 1 cm hluboko, s rozestupy mezi řádky asi 25 cm. Vzrostlé sazeničky je nutné vyjednotit na vzdálenost 15 cm od sebe. Po výsevu půdu dobře zalévejte a odstraňujte plevel mezi řádky. Půda obohacená kompostem a v průběhu růstu jednou týdně zálivka obohacená výluhem z kopřiv nebo zkvašeným drůbežím trusem mu bude svědčit.
U nás není příliš pěstovaný, ale za zkoušku stojí. Listovou zeleninu podobnou salátu, štěrbák, lze vysít na venkovní záhony pod netkanou textilii, nebo do skleníku či pařeniště. Sazenice pak potřebují prostor přibližně 30 x 30 cm. Je rostlinou krátkého dne. Díky obsahu intybinu povzbuzuje chuť k jídlu. Vytváří velké hlávky, které stále houstnou a vnitřní část je proto vybělena a je nejlahodnější. Mírně nahořklá, šťavnatá, pohledná listová zelenina oživí podzimní saláty.