Jak uchovat sklizenou zeleninu a ovoce až do předjaří?
Plody, které se nezkonzumovali, nevylisovali, nezavařili, nezmrazili, nebo jinak nezpracovali, můžete uskladnit pro konzumaci v zimních měsících. Při správném skladování mnohdy vydrží až do jara.
Při sklizni zeleniny musíte dbát na správné načasování. Pozdní druhy zeleniny se sklízí jednorázově, rané druhy, které dozrávají postupně, se sklízí probírkou. Sklizeň provádějte nejlépe ráno nebo v podvečer. V případě navlhnutí ji nechte před uskladněním dobře oschnout. Stejně jako u ovoce musíte i u zeleniny zabránit přemrznutí. To však neplatí pro některé pozdní druhy, jako např. pór, špenát, růžičková kapusta nebo pastinák, které jsou vůči mrazu natolik odolné, že ponecháte-li je v zimních měsících volně na záhonech, nic se s nimi nestane. Problém možná bude jen s tím, jak je dostat ze zamrzlé půdy.
Uskladňujte především kořenovou zeleninu, cibuli, česnek a některé košťáloviny – hlávkové zelí, kapustu, kadeřávek nebo kedlubny. Pro skladování zeleniny je ideálním prostředím chladný, dobře větraný sklep s teplotami v rozmezí 1–4 °C. Kořenovou zeleninu uchovávejte nejlépe v bedýnkách s pískem nebo rašelinou. Košťáloviny ukládejte s kořenovými baly, které zasypete hlínou.
Ovoce se sklízí v období zralosti, kdy se plody při nadzvednutí snadno oddělují od větvičky, a stopka zůstává neporušena u plodu. Obecně lze říci, že ovocné plody dozrávají dříve v nižších polohách a na lehkých, teplých půdách, avšak plody, které vyrostly ve vyšších polohách, bývají v porovnání s ovocem pěstovaným v nížinách trvanlivější.
Nejvyšších výnosů a jakosti docílíte, budete-li ovoce sklízet probírkou. Aby uskladněné ovoce dlouho vydrželo, před sklizní se vyvarujte nadměrné závlahy. Pro sklizeň je nejlepší suché a chladné počasí. Při sběru ovoce dbejte na to, aby nebyly plody mechanicky poškozeny. Sklizené ovoce bez zbytečných odkladů uskladněte.
Pro skladování ovoce je vhodný tmavý, dobře větraný sklep, umístěný pod úrovní země, díky čemuž je chráněný proti velkým teplotním rozdílům a promrznutí. Optimálním teplotním rozmezím pro skladování ovoce je 1–4 °C, max. 8 °C na počátku jara. Skladovací prostory před uskladněním ovoce včas vydezinfikujte. U podlahy skladujte rychleji dozrávající ovoce, je zde totiž nižší teplota než u stropu. Ovocné plody snadno přejímají cizí pachy, neskladujte je proto společně s aromatickými látkami, a pokud je to možné, tak ani se zeleninou nebo bramborami. Ovoce v zimních měsících průběžně probírejte a kazící se plody ihned vyhazujte.