Hnojení bez chemie - domácí hnojiva (1)
Péče o rostliny může být efektivní i s pomocí běžných domácích přípravků, které navíc šetří i finance. Příkladem mohou být skořápky vajec, které představují bohatý zdroj vápníku pro půdu, zatímco popel z krbu nebo grilu poskytuje důležitá hnojiva. Dopřát potřebné živiny rostlinám jde i bez chemie. Co všechno doma lze využít pro výrobu domácího hnojiva?
Skořápky vajec
Skořápky jsou vydatným zdrojem vápníku, který pomáhá neutralizovat půdu.
Zbytky skořápek omyjce od vajíčka a rozdrťte je na jemný prášek. Ten následně zapracujte do zeminy. Alternativně můžete využít neosolenou vodu z vaření vajec nebo si vyrobit výluh ze skořápek, který necháte louhovat ve vodě po dobu 2 až 3 týdnů.
Popel z krbu nebo grilu
Popel z briket nebo dřevěného uhlí má vysoký obsah fosforu, hořčíku, vápníku i draslíku, což ho činí skvělým zásaditým hnojivem. Stačí jej posypat na substrát a jemně ho zapracovat do hlíny.
Droždí
Pokud se vám při pečení často zbytečně hromadí droždí, můžete jej využít k přípravě hnojící směsi, která bude prospěšná zejména pro muškáty a orchideje.
Stačí rozdrobit kostku droždí do jednoho litru vody a nechat ji kvasit po dobu 2 týdnů. Vzniklý roztok poté můžeme ředit podle poměru 1:3 s vodou. Další možností je smíchat 10 g kvasnic se lžící cukru. Zalijte litrem teplé vody a nechte přibližně dvě hodině odstát. Následně pak vzniklý roztok smíchejte s vodou v poměru 1:5.
Slupky od banánů, jablek a cibule
Nevyhazujte přebytečné slupky od banánů, jablek či cibule, vaše pokojové rostliiny vám budou za toto přírodní hnojivo vděčné. Banán například obsahuje fosfor, vápník a draslík, které podporují vitalitu a pomáhají zvyšovat osolnost proti škůdcům a chorobám. Hodí se pro všechny pokojovky, zejména pak pro orchideje.
Slupky namočte do vody, ideálně je vložte do prázdné zavařovací sklenice, kterou pak zavřete. Slupky nechte 1–2 dny louhovat. Připravený výluh je poté vhodný k použití. Slupky lze i nasekat a zapracovat do zeminy.