Čekáte na úrodu, která stále nepřichází? Některé rostliny je třeba vysazovat v párech
U některých rostlin byste marně očekávali chutné plody nebo okrasná květenství, pokud byste je nepěstovali v párech. Jedná se o dvojdomé rostliny, tj. takové, které bez partnera nebudou plodit, jelikož se samičí květy nacházejí na jiné rostlině než květy samčí.
Co dělat, máte-li již jednu rostlinu na zahradě a zjistili jste tedy možnou příčinu její dosavadní neplodnosti? Rozeznat, zda potřebujete do páru jako další samčí nebo samičí rostlinu, není právě jednoduché. Optimální je nechat si poradit od zahradníka nebo některého ze zkušených pěstitelů a vhodnou rostlinu dokoupit.
Jak a kolik párových rostlin tedy pěstovat?
Jedna samčí rostlina je většinou schopná oplodnit klidně i více samičích rostlin, např. i deset, rostliny by si však měly být nablízku. Požadavky na prostor rostlin jsou dány jejich velikostí, a je potřeba jej respektovat. Mohutnější druhy můžete ale vysadit i dále od sebe, a přesto jejich šanci na opylení nesnížíte. Někdy může být partner vysazený i v okruhu třiceti metrů a plodů či květenství se bez problémů dočkáte. Máte-li malý pozemek, můžete si vypomoci třeba se sousedem. Důležité je jen, aby vhodný opylovač kvetl přibližně v tutéž dobu, s tím jak druhy nakombinovat vám poradí odborníci.
Potřebují párové rostliny vůbec opylovače?
Ano, pro docílení vyšší úrody je jejich zajištění vhodné.
Jaké jsou dvoudomé rostliny?
Z okrasných rostlin patří mezi dvoudomé například cesmíny (Ilex), skimie (Skimmia), škumpy ocetné (Rhus typhina), jalovce (Juniperus) či chmel otáčivý (Humulus lupulus).
Z užitkových rostlin byste marně čekali na plody, pokud byste měli v zahradě pouhou jednu rostlinu tohoto druhu – rakytníku (Hippophae rhamnoides), aktinidie čili kiwi, morušovníku červeného (Morus rubra), tomelu (Diospyros) nebo léčivého jinanu dvoulaločného (Gingko biloba).