Co vás zajímá?

Bělotrn vyžaduje při pěstování teplo a sucho

Bělotrn vytrvalá rostlina, která svým vzhledem připomíná bodláky. Jedná se o pěstitelsky nenáročnou rostlinu, která je původem ze Středomoří.

Kvete od července do září kulovitým květenstvím, které se zbarvuje do modra. Květy lákají hmyz, jako jsou včely a čmeláci, proto bělotrny patří mezi významné medonosné rostliny. V našich podmínkách se pěstují dva kultivary bělotrnu – bělotrn banátský (Echinops bannaticus) a bělotrn modrý (Echinops ritro). Ve skutečnosti jsou příbuzné s rostlinami, které u nás už dávno zdomácněly, jako jsou kopretiny či astry, i když na první pohled vypadají exoticky.

Na jižní Moravě se podél cest a vinic vyskytuje i bělotrn kulatohlavý (Echinops sphaerocephalus), který se na první pohled liší zelenošedou barvou a můžete si ho také vysadit. Bělotrn vyžaduje teplo a sucho, je to tedy jedna z rostlin, které najdou uplatnění v i v našem stále teplejším klimatu.

Pěstování

Semena lze vysévat už v březnu doma a připravit si tak sazeničky, které se přesazují na venkovní stanoviště až koncem května. Rostlině se bude dařit na plném slunci s dobře propustnou zeminou. Vyhněte se sázení bělotrnů do jílovitých půd. Semena jsou vysoce klíčivá, proto vyzrálá květenství odstraňujte, jinak byste bělotrnu mohly mít plnou zahradu. Rostlina je na pěstování nenáročná a je mrazuvzdorná.

Využití

Semena se sbírají také k léčebným účelům, na konci září, kdy plně dozrají. Ihned po sběru se drtí a vyrábí se z nich tinktura. Používá se například při bolestech nervů, jejich poškození (třeba při diabetu a autoimunitních onemocněních), zlepšuje stavy po mrtvicích, podporuje prokrvení tkání a zevně lze používat na ekzémy a kožní zanícené rány. Užívá se 30 kapek třikrát až čtyřikrát denně. Neužívejte v těhotenství a společně s léky na srdce.

Rostlina se hodí také k řezu, jelikož jeho květ dlouho vydrží. Tvoříte-li suché vazby, skvěle vypadá i v nich.

Tag: hyacinty
Podobné články

Menu

Menu